Ochlazený voják je spolehlivější voják

vojak_USA_Irak_180x120.jpgV klimatizovaném americkém terénním armádním automobilu projíždějícím bagdádskou výhní je 46 stupňů Celsia. Pokud klimatizace selže, jak se to stalo mužům poručíka Roberta Plummera, pak se rychle vyšplhá na 66 stupňů. Mužstvo má pak na výběr škvařit se uvnitř nebo hlídku nebezpečnými bagdádskými ulicemi odchodit pěšky s 38 kilogramy zátěže. Většinou volí to druhé, napsala agentura AP.

Americká armáda zažívá už pátou iráckou letní výheň a její vývojáři se zabývají možností vybavit vojsko jakousi osobní klimatizací v podobě speciálních vest. Protože, jak řekl AP inženýr Walter Teal, ochlazený voják vydrží ve službě déle a méně chybuje, jelikož je duševně čilejší.

Chladící vesta znamená zátěž navíc

Chladit vojáka přímo na těle ale není jednoduchý úkol, protože to znamená v každém případě zvýšit mu zátěž. Není-li výsledek přesvědčivý, pak bude málokdo ochoten přidat si další kilogramy k už tak velmi objemnému bezpečnostnímu nákladu.

Laboratoře se přesto tímto směrem vydaly a už loni mohly do Iráku poslat odvětrávací vesty. Jsou z materiálů podobných včelím plástům a vytvářejí kolem vojákova těla a bezpečnostního oděvu vzduchovou dutinu, jíž může cirkulovat vzduch a do níž se odpařuje pot. V Iráku je jich "v provozu" asi 30.000.

Otázka klimatizace vojáků patří do výzkumných laboratoří

Vývoj ale pokračoval a inženýři vymysleli ještě něco lepšího. Vyrobili vestu, jejíž součástí je jakýsi větrák poháněný baterií. Do vzduchové kapsy kolem těla vhání suchý vzduch a udržuje jeho cirkulaci. Armáda jich objednala 2500 a vyzkoušela je při operacích v Bagdádu a Tikrítu. Jedna stojí 850 dolarů a její přínos nebyl tak průkazný, jak si mnozí slibovali. Někteří vojáci ji odmítali, protože prý výsledek nevyvážil potíže spojené s novou dvoukilogramovou zátěží. Problematická byla také baterie, která nebyla kompatibilní s ostatním vybavením.

Inženýři na výtky reagovali, baterie vyměnili, odlehčili motorky a snížili jejich hlučnost. Armáda teď zvažuje, zda zůstat u těchto vest nebo zkoušet nějaký jiný systém. Četař Kevin Nettnin má jasno. V horku 49 stupňů Celsia na sebe odmítá brát další zátěž, protože výsledek mu prý za to nestojí.

Teploty přesahující 38 stupňů Celsia jsou v Iráku běžné od května do září. V pouštních oblastech a nížinách je vedro mnohem větší. Lepší je to jenom v horách v iráckém Kurdistánu, kde se ale nebojuje.

Většina vojáků si pomáhá, jak se dá. Nosí s sebou led zabalený ve speciálních obalech a narazí-li na klimatizovaný irácký dům, dají se Američané do výslechu, který se může protáhnout...