Přesvědčení, že se do červnového summitu Evropské unie podaří dospět ke shodě o zásadách institucionální reformy společenství, dnes v Berlíně vyjádřili ministři zahraničí Česka a Německa Karel Schwarzenberg a Frank-Walter Steinmeier. Oba také ocenili, že se stále více na mnohostranné úrovni diskutuje o zvažovaném americkém protiraketovém systému v Česku a Polsku, i když se názory Prahy a Berlína na tuto problematiku liší.

"Obnova evropských institucí nesmí ztroskotat," řekl Steinmeier na společné tiskové konferenci se zřetelem na probíhající konzultace se všemi členskými zeměmi EU o nové smlouvě, která by měla řešit fungování unie rozšířené na 27 členů. Také Schwarzenberg věří, že se dospěje k "dobrým řešením". Zevrubně však ministři nechtěli debatu komentovat.

Německo v tomto pololetí předsedá Evropské unii a shromažďuje stanoviska členských zemí poté, co předloni ztroskotala ratifikace již připravené ústavní smlouvy EU. Na červnovém summitu v Bruselu pak chce předložit návrhy hlavních bodů pozměněné a zkrácené smlouvy, jakož i "jízdní řád" jejího schvalování.

Česko, ale i Polsko, Británie nebo Nizozemsko, patří k hlavním odpůrcům euroústavy. V německém tisku se v těchto dnech skepticky píše o snaze některých zemí včetně Česka zavést "červenou kartu", kterou by zákonodárné sbory 27 členských zemí mohly používat vůči zákonům přicházejícím z EU.

Málo dnes ministři řekli také o amerických protiraketách, o kterých v německé koaliční vládě sociálních a křesťanských demokratů nepanuje shoda. Zatímco Steinmeierova SPD má o systému pochybnosti, blok CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové je vstřícnější. Nejvíce protirakety podporuje ministr obrany Franz Josef Jung (CDU), s nímž se dnes Schwarzenberg v Berlíně rovněž setká.

Schwarzenberg_Steinmeier_160x180.jpgSteinmeier pouze uvítal rozvíjející se mnohostranné konzultace v rámci NATO i s Ruskem, které americké rakety odmítá. Schwarzenberg prohlásil, že Německo chápe český postoj, třebaže názory Berlína jsou odlišné. Také český ministr chápe rozdíly na německé straně a vyjasňování stanovisek, což podle něj patří k demokracii.

Dvoustranné vztahy ministři označili za velmi dobré; Schwarzenberg dokonce za vynikají. Steinmeierovi český ministr předal dva malé soudky piva (značky Bernard a Černá Hora) i s pípou. Německý ministr měl zjevně radost a všiml si i toho, že výraz Černá Hora znamená německy Schwarzenberg. "To jsou státní dary, které se nedají archivovat," signalizoval Steinmeier s úsměvem, že se soudky brzy vypijí.