Šéfka americké diplomacie se dnes a v úterý v ruském hlavním městě pokusí uhladit mnohá konfliktní témata, která mezi oběma zeměmi v poslední době vyrostla.

usa_rusko_180x120.jpgVztahy Moskvy a Washingtonu jsou podle Riceové komplikované, ale nikoliv nepřátelské. "Nepoužívám termíny jako 'nová studená válka'," zdůraznila americká diplomatka, která se má v úterý sejít se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Nedorozumění mezi Moskvou a Washingtonem však v posledních měsících narůstají, obě strany často vůči druhé zemi používají tvrdá slova.

Moskva například v posledních měsících stále častěji a ostřeji kritizuje kroky Spojených států i NATO. Konflikt se vyhrotil kolem plánované stavby protiraketového systému v České republice a Polsku, kterou Moskva vidí jako porušení strategické rovnováhy v Evropě. Ruští generálové dokonce hrozí, že na prvky systému vznikající v Polsku a ČR namíří své zbraně.

"Rusko není přesvědčeno americkým ujišťováním, že základny protiraketové obrany v Evropě nejsou namířeny proti němu," poznamenal dnes Igor Neverov, šéf severoamerického odboru ruského ministerstva zahraničí.

Případná spolupráce v této oblasti musí být podle něj rovnoprávná a musí pomáhat rovnováze sil mezi Ruskem a USA. Rusko podle něj ve svém hodnocení protiraketové obrany v Evropě posuzuje projekt jako celek a nehodnotí jen jeho některé součásti, jako je například základna v Polsku.

Ruský prezident Putin Spojené státy a NATO několikrát tvrdě kritizoval za jejich velmocenskou politiku. Konflikt neuklidnila ani západní podpora Estonska, kde byl v době výročí konce druhé světové války přes protesty ruské menšiny přemístěn památník Neznámého vojína Rudé armády.

Agentuře ITAR-TASS Neverov řekl, že jednostranné americké kroky a jejich vměšování se do vnitřních věcí jiných zemí nikam nevedou. "Při rusko-amerických kontaktech na nejrůznějších úrovních otevřeně hovoříme o našem nesouhlasu s těmi či jinými kroky USA na mezinárodním poli, protože objektivně vidíme, že působí komplikace pro mezinárodní bezpečnost a stabilitu," prohlásil Neverov.

Riceová chce v Moskvě zřejmě hovořit i o statusu jihosrbského Kosova či situaci okolo íránského jaderného programu. Podle ruských expertů je nynější cesta šéfky americké diplomacie výrazem znepokojení Washingtonu, který se obává, zda slovní konflikt obou zemí nezašel příliš daleko.

"Rusko-americké vztahy se rychle zhoršují. Vzniká dojem, že se rychlým tempem blížíme ke 'studené válce', kde USA začnou oficiálně dělat politiku namířenou proti Rusku," citovala agentura RIA Novosti ředitele Institutu Spojených států a Kanady Sergeje Pogova.

Ruským představitelům se kromě vojenských kroků USA nelíbí ani americká kritika údajně se horšící kvality ruské demokracie. Západ zase příliš nechápe ruské rozhodnutí pozastavit dodržování smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě.