Pokud to neudělá, pohrozili, že obnoví blokády rakousko-českých hranic.
Vybaveni sirénami a transparenty, vyzývali protitemelínští aktivisté v době zasedání vlády na náměstí Ballhausplatz kancléře Alfreda Gusenbauera, aby se zasadil o uzavření české elektrárny. Připomínali mu jeho vlastní slova z loňské volební kampaně, v níž sliboval, že bude trvat na dodržování takzvaných dohod z Melku. Ty podle odpůrců atomu česká strana neplní.


Po skončení nepovolené demonstrace řekl Roland Egger z organizace atomstopp-oberösterreich agentuře APA, že odpůrci Temelína dávají vládě jeden týden na to, aby podala proti ČR žalobu. Odvolal se přitom na příslušnou rezoluci rakouského parlamentu z loňského listopadu. Pokud vláda požadavku nevyhoví, "bude uzavřena řada hraničních přechodů", prohlásil Egger.


Necelé třicítce rakouských protitemelínských aktivistů se podařilo zablokovat náměstí před vídeňským sídlem vlády. Demonstranti uprostřed náměstí vysypali hromadu štěrku z nákladního automobilu. Při snaze akci zabránit se lehce poranil jeden z policistů. Počet policistů převážil počet demonstrantů poté, co na místo dorazila asi dvacítka mužů ze speciální zásahové jednotky Cobra.


Akce však byla převážně pokojná a policisté zasahovat nemuseli s výjimkou jediného incidentu, kdy se jeden člen bezpečnostní služby v civilu snažil zabránit vysypání štěrku z korby nákladního automobilu a při zásahu se odřel na ruce.
Zhruba hodinová demonstrace se konala v době pravidelné tiskové konference členů rakouské vlády v budově kancléřství. Ministři pak odcházeli kvůli protestům zadním vchodem. Se zástupci demonstrujících za budovou promluvil rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll.


"Řekl nám, že vláda stále zkoumá možnost podání mezinárodní žaloby proti České republice. Sliby nám ale nestačí," řekl zástupce Atomstopp Andreas Reimer. Řekl, že nové blokády budou "v každém případě již v únoru", pokud nová rakouská vláda kvůli provozu jihočeské elektrárny nepodnikne konkrétní kroky vůči Praze.