Íránský prezident oznámil, že jeho země začíná vyrábět nukleární palivo pro průmyslové účely a začíná budovat nové sítě přístrojů na obohacování uranu. Podle agentury Reuters to přineslo íránské státní rádio.

atom-iran.jpgÍránská média citovala prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který oznámil "dobré zprávy" během své návštěvy v Natazu, kde Írán chce obohacovat palivo pro elektrárny. Západ se však domnívá, že Írán shromažduje znalosti a technologie k výrobě atomové bomby, ten to však odmítá s tím, že palivo využije pouze mírově.

Írán vstoupil do "průmyslového věku", uvedl Gholamreza Aghazadeh, ředitel íránského jaderného programu. "Dnes slavíme vstup nukleárního programu do průmyslového věku," řekl Gholamreza Aghazadeh v Natazu.

"Dobrou zprávou je, že Írán začíná připravovat výrobu paliva částečně využitelného v průmyslu. Další dobrou zprávou je, že Írán začíná budovat další přístroje na obohacování uranu," citovalo státní rádio prezidentova mluvčí. Ten ale neuvedl žádné bližší podrobnosti.

Hrozba pro západ

iran_raketa_atom_zbran.jpgÍrán má k dispozici více než 1 tisíc přístrojů na obohacování uranu v Natanzu. Podle prezidenta Ahmadinežáda plánuje v první fázi vybudovat 3 tisíce zařízení. Západní experti se domnívají, že s tímto počtem přístrojů by Írán mohl být schopen vyrobit během jednoho roku dostatek materiálu pro výrobu jaderné bomby.

Státní televize uvedla, kolik nukleárníh zařízení mají země jako jsou Spojené státy a Francie. Atomový vývoj je podle televize zdroj "národní pýchy nevyššího stupně."

Írán odmítá uposlechnout výzev OSN, aby zastavil obohacování uranu. Rada bezpečnosti schválila od prosince už dvoje sankce vůči Íránu, kvůli tomu, že svůj program dosud nezastavil.

"Je to promarněná příležitost," komentoval situaci Sean Mc Cormack, mluvčí ministerstva zahraničí USA. "Toto je další signál, že se Írán vzpírá mezinárodnímu společenství," uvedl mluvčí. Podle něj jsou opatření přijatá proti Íránu dobrá. "Jsou legitimní vzhledem k chování Íránu," poznamenal Sean Mc Cormack.

"Náš lid bude obhajovat svá práva až do konce. Naše cesta k rozvoji je nezvratná," řekl v této souvislosti prezident Ahmadínežád. "Velký národ, který byl průkopníkem věd v minulých stoletích, nedovolí jistým bohatým brutálním mocnostem, aby stavěly překážky jeho pokroku jen díky vlivu v mezinárodním společenství," zdůraznil. Zopakoval dále, že Írán je připraven vést jednání. "Írán vítá jakýkoliv návrh a dialog k vyřešení celé záležitosti," tvrdil Ahmadinežád.